piątek, 1 czerwca 2018

Lwów: zabytki i atrakcje, czyli co zobaczyć we Lwowie

Lwów jest jest siódmym co do liczby ludności miastem Ukrainy.
W ostatnich latach sieć połączeń mięzy Polską a Ukrainą się znacznie rozbudowała a kraj ten stał się celem częstych wakacyjnych wypadów.
Lwów to niezliczone zabytki i miasto, które ma po prostu charakterystyczną atmosferę.  Nie da się go łatwo i dobrze opisać, ale na pewno dość szybko można poczuć, jeśli już tu przyjedziemy, bo w ten klimat się wsiąka.

Poniżej przestawię kilka praktycznych porad:

Transport:
Co prawda Lwów leży na Ukrainie i jest poza Unią Europejską, to Ukraińcy jadąc do Polski od niedawna nie potrzebują wizy.
Obecnie bezpśrednie połączenia lotnize mamy z Warszawy, Wrocławia, Radomia.
Poruszanie się po Lwowie za pośrednictwem komunikacji miejskiej może być problematyczne. Szczególnie słabo rozwinięta jest ta autobusowa. Tradycyjne autobusy jeżdżą zaledwie po kilku trasach i to niezbyt regularnie.


Ceny we Lwowie:
Z powodu konfliktu z Rocją waluta ukrainska bardzo osłabła przez co jest to znakomity kierunek wyjazdowy dla polaków.
(12 zł to około 100 hrywien)
nocleg w hostelu w pokoju wieloosobowym od 100 hrywien
- Bilet na tramwaj – 3 hrywny / Bilet na autobus – 4 hrywny
- Obiad w restauracji około 100-150 hrywien
- Piwo w knajpie 30 hrywien
Pepsi Cola - 500 ml 11 hrywien
- papierosy od 20-25 hrywien


Bezpieczeństwo:
Jeśli myślicie, że w kraju który prowadzi wojnę musi być przynajmniej trochę niebezpiecznie, to bardzo się mylicie. Działąnia zbrojne są daleko a w mieście widać jedynie zbiórki pieniędzy lub na cmentaru można znaleźć wiele grobów poległych osób.
Dla turystów jest bezpiecznie.


Atrakcje:
Dziś Śródmieście Lwowa jest niczym muzeum pod gołym niebem, znajduje się tam ponad 1000 zabytków budownictwa. Z czego około 200 to arcydzieła architektury na skalę globalną!
-RYNEK: Najważniejszą częścią Starego Miasta we Lwowie jest Rynek, stanowiący dawniej główny plac targowy. Rynek we Lwowie bardzo przypomina dawne place targowe innych polskich miast. W przeciwieństwie do tych z Polski, przez lwowski wciąż przejeżdzają tramwaje!

-RATUSZ: Jak to zazwyczaj bywa z siedzibami miejskich władz, jest jednym z najważniejszych zabytków Lwowa. Do zwiedzania udostępniona jest ratuszowa wieża, z której rozciąga się panorama na Stare Miasto.
-OPERA: należy do jednych z najważniejszych zabytków Lwowa. Charakterystyczny kształt budynku na zawsze stał się jednym z symboli miasta. Budynek został zaprojektowany przez polskiego architekta prof. Zygmunta Gorgolewskiego.
-DAWNY KLASZTOR DOMINIKANÓW: Jeden z najwspanialszych barokowych zabytków Lwowa. W mieszczącym się w jego murach Muzeum Historii Religii znajdują się cenne kolekcje ikon, judaików i starodruków.

-CMENTARZ ORLĄT LWOWSKICH: ma on szczególną wagę dla Polaków.
Dla każdego Polaka Lwów jest miastem symbolicznym i pełnym sentymentów dlatego warto się tam wybrać chociaż raz.


Inne:


Brak komentarzy: