niedziela, 13 marca 2016

Jak wygląda ślub i wesele w Indonezji

Choć pod każdą szerokością geograficzną ślub ma ten sam cel: połączenie „węzłem małżeńskim” dwóch osób, to sama ceremonia zaślubin wszędzie wygląda inaczej.  W tym wpisie chciałabym przybliżyć zwyczaje z Indonezji.
Jeśli chodzi o wesela, w nich także odbija się bogactwo azjatyckich kultur, tradycji i religii, tworząc wiele kolorowych i fascynujących zwyczajów ceremonii ślubnych. 
Uroczystość miała miejsce w Surabaya na wyspie Jawa.

Całość jest podzielona na dwie części: poranną (która może mieć miejsce w meczecie, hotelu lub w mieszkaniu panny młodej) oraz popołudniową, która odbywa się zazwyczaj w hotelu. W naszym przypadku ceremonia była w domu panny młodej. 
Warto zaznaczyć, że Indonezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem religijnym przez co uroczystości mogą się znacząco różnić.

Z góry przepraszam za jakość zdjeć ale były robione telefonem.

Mistrz ceremoni 
Goście
Rodzice panny młodej w tradycyjnych strojach "batik"
Prezenty od pana młodego dla rodziny panny młodej
Cześc gości ogladało uroczystośc na ekranie
Czas przysiegi (ljab) po podpisie para dostaje "ksiazeczke ślubu"


Owoce sa symbolem zdrowia kosz z podarunkiem nazywa sie Sanggan. Jest to podarunek dla matki panny młodej w podziece za przygotowanie ceremoni (odbyła sie ona w domu panny młodej)

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyc na nakryciu głowy (gelungan) panny młodej 5 okragłych ozdób. Symbolizują one pieć modlitw, które powinien odmawiać codziennie każdy muzułmanin.
Na zdjęciu poniżej pan młody stąpa na jajko a następnie panna młoda obmywa mu stopy. Jest to rytuał, który ma na celu zapewnić parze liczne i zdrowe potomstwo.Okrycie, ktore ma symbolizowac połaczenie dwoch rodzin w jedna calosc
To zdjecie sali, na ktorej odbywa sie uroczystosc od strony ulicy

O 19 zaczynała się druga cześć uroczystości w hotelu.
Po chwili na sali pojawiła się para młoda a ich wejściu towarzyszył pokaz tradycyjnego tanca.
Każdy, kto choć w najmniejszym stopniu zna narzeczonych może zostać zaproszonym na wesele w Indonezji. A to z kolei może oznaczać listę gości sięgającą tysięcy osób. )
W moim przypadku na kilkuset gości byłam jedyną białą sobą co wzbudzało spore zainteresowanie.


Podczas wejscia na sale parze mlodej towarzyszyl tancerz.


Para młoda w wieczorowych strojach
   
Drugi pokaz tradycyjnego tanca
 Zwyczajowo wszyscy goście zakładają batikowe tkaniny ponieważ symbolizuję to swego rodzaju wspólnotę, jedność.


 


"Pocztowki" przed hotelem. Sa one wysylane przez pracodawcow i rozna firmy. Im ich jest wiecej tym para jest bardziej wazna.Brak komentarzy: