niedziela, 17 sierpnia 2014

Wakacje 2014 Modena, Bolonia, Bari, Monopoli, Polignano, Trulli i Gallipoli

No w tym roku udało mi się objechać na prawdę sporo fajnych miejsc. Wycieczke zaczełam od Modeny gdzie zatrzymałam się jeden dzień u koleżanki. Miasto turystyczne nie jest.... w sumie nie ma tu zbyt wiele do zobaczenia tak więc zrobiłam aby dwa zdjęcia.
Piazza comunale

Drugim miejscem gdzie się zatrzymałam na dwa dni jest Bologna. Miast w okresie wakacyjnym jest dość opustoszałe ale pomito tego to chyba jedno z moich ulubionych miast we Włoszech. 
Miasto nie jest duże, ma niecałe 400 tysięcy mieszkańców ale dzięki unwesytowi (najstarszy na świecie wybudowany w 1088 roku) jest pełne życia.

Fontanna Neptuna, dzieło Giambologny z 1563 roku.

Bazylika San Petronio, której bydowe rozpoczęto w 1390, a zakończona w 1650. To jeden z największych kościołow gotyckich we Włoszech.

Bazylika Santo Stefano  to zespół czterech, a dawniej siedmiu kościołów położonych na dużym placu przy Via Santo Stefano. Bazylika wybudowana została, jak podaje tradycja przez Św. Petroniusza, który był biskupem miasta w V wieku.  Najciekawszym, z tych kościołów jest wielokątny kościół San Sepolero. 

Le due torri (Dwie wieże) Są one pozostałością po 200 wieżach, które w średniowieczu były symbolem Bolonii. Znajdują się w centrum, przy placu Piazza Ravegnana. Obie nieco krzywe, niższa Garisenda, oraz wyższa Asinelli.


Okolice uniwersytetu pełne ogłoszeńOsobą, które muszą się dostać na lotnisko warto wsponieć o łatwym sposobie zaoszczędzeniu 10euro.
Z dworca na lotnisko jest tak jak w wielu miastac aerobus, który kosztuje 6 euro. Warto jednak iść do kiosku i kupić bilet miejski (biglietto urbano) za 1,20 i z pod dworca mamy dwa autobusy 81 i 91. Należy wysiąść na przystanku Birra i jesteśmy prwie na lotnisku, wystarczy aby przejść  przez rondo co zajmie około 5 minut.

W Bari jakoś specjalnie nie zwiedzaliśmy miasta, w sumie stare miasto jest bardzo ładne ale nie miałam ze soba akurat aparatu.
Następnie wybraliśy się do Monopol, które znajduje się jakieś 40 km na połunie od Bari. Okolica jest bardzo piękna i urokliwa. Plaże nie są przeludnione a woda ma pięny kolor.

MonopoliZamek di Santo Stefano przy plaży Ghiacciolo. Wybudowany został w 1086 przez Goffredo, dzisiaj jest własnością pywatną.Polignano a Mare to miejscowość pomiędzy Bari a Monopoli położona nad skalistym morzem.
Pomimo tego posiada niebieską flage, która klasyfikuje wode jako bardzo czystą.
Centrum jest pełne poezji umieszczonej na murach, drzwiach czy schodach.

W tym miejscy były organzowane Red Bull Cliff Diving gdzie zawodnicy skakali z 24 metrów.Trulli to niewielki, zwykle jednoizbowy budynek mieszkalny, budowany z kamienia wapiennego bez zaprawy, kryty stożkowatą kopułą układaną również z kamieni, charakterystyczny dla regionu Apulia w południowych Włoszech. Trulli z Alberobello wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół Sant AntonioZnaki na dachach mają różne znaczenie, często religijne lub oznaczające znaki zodiaku.

Galipoli miejscowość znajdująca się w gminie Lecce, miejscowy odpowiednik naszego Mielna... Plaże przepelnione, a od samego popoludnia zaczynają się happy hours z dj/ami w plażowych barach.Sanktuarium di Santa Maria del Canneto


Market rybnyPo lewej zamek Rivellino

I to na tyle, dwa ostatnie zdjęcia z powrotu.Z drugiej strony, wiele osob uwaza, ze tylko "polaczki cebulaczki" nie umieja sie zachowac jednak jak mozecie zobaczyc na ponizszych zdjeciach wszedzie jest tak samo -_-


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Hello everyone, it's my first pay a quick visit at this website,
and piece of writing is really fruitful designed for me, keep up posting such
articles.

my page - lg ku990