czwartek, 13 czerwca 2013

Jak podjąć studia magisterskie we włoszech

Często pojawia się pytanie jak wyglądają formalności przy podjęciu studiów we włoszech dlatego dzisiaj postaram się opisać ten poces.

1. Pierwszym etapem jest wybranie uczelni, każda z nich ma inne wymagania tak więc mój wpis jest na podstawie moich doświadczeń z zapisu na studia magisterskie w Trento.

2. Dokładne zapoznanie się z kryteriami przyjęć.

3. W Trento jest tak zwana rejestracja online. Wczerwcu na stronie można się zalogować i tam krok po kroku jest napisane co, gdzie i kiedy musimy przynieść czy wysłać.

4. Jedak przed tym zalecam zajęciem się tłumaczeniem wszytskich dokumentów w polsce co kosztuje dość sporo czasu i pieniędzy. Nie wiem dokładnie jak to wszystko wyglądało bo zajmowała się tym moja mama ale kroki w skrócie są takie:
- pieczątka potwierdzająca autentyczność naszego dyplomu z kuratorium oświaty (załatwimy to natychmiast na miejscu, koszt okolo 26zł), 
- tłumaczenie świadectwa u tłumacza przysięgłego (razem z calym planem studiów),
- apostile w MSZ ul. Szucha 23 albo 25, czynne od 9-13 w dni robocze. (wydaja od ręki, jesli na studia to nic się nie płaci). Przy wejsciu do MSZ do dzialu Legalizacji (na rogu ul. Litewskiej, obok Szucha), wypełnia się wniosek o dokonanie apostille i podaje się nazwy dokumentów.
- konsulat włoski w Warszawie wydaje dichiarazione di valore,

5. Komplet dokumentów należy dostarczyć na uczelnie gdzie robią valutazione (niby miałam dostać  odpowiedź po 3 tygoniach a czekałam ponad 2 miesiące). Gdy wszystko jest ok dostaje się kontakt do osoby, z która mamy się umówić na rozmowe.
Rozmaowa w sumie trudno powiedzieć czego dotyczy. U mnie była to poprostu luźna gadka o tym czemu chce studiować akurat tutaj, jak się nauczyłam języka itp.


Koszty studiów:
Czesne we Włoszech dopasowywane jest do indywidualnych możliwości studenta i wyliczane na podstawie dochodu jego rodziny. 
Każdy student musi dostarczyć dokumenty do wyliczenia swojego nucleo familiare i są to:
- zaswiadczenia z Urzedu Miasta o zameldowaniu (lista osob zameldowanych z toba i stopien pokrewienstwa)
- zaswiadczenie o dochodach lub ich braku kazdego czlonka rodziny (dokładnie trzeba przedstawić dokument ile zarobili członkowie rodziny w przeciągu całego ubiegłego roku)
- wykaz ilosci nieruchomosci, ilosc metrow kwadratowych, itp.

- stany kont bankowych na dzień 31 grudnia ubiegłego roku,

Takie zaświadczenie (nucleo famigliare) jest ważne przez trzy lata.

Z podsumowaniu całych dochodów zostaje wyliczony poziom zamorzności i przydzielone stypendium, które w Trento wynosi maksymalnie 5.000 euro. 

Mam nadzieje, że rozjaśniłam troche temat.
2 komentarze:

Anonimowy pisze...

czesc, chcialabym za rok sprobowac na studia w rzymie, mam juz licencjat w Polsce, ale nie wiem jak mialabym sie zorganizowac by moc dostac stypendium. nie mam kasy by oplacac studia dlatego bardzo mi zalezy na tym!
dziekuje za wszystkie rady

Paulina P pisze...

No ja tak samo miala, licencjat w Polsce i magisterka we Wloszech.
Jak pisałam najpierw musisz sprawdzic Bando na rok 2014&2015 na wybranej uczelni i zobaczyc co oferuja. Dziwne, ze nie majac pieniedzy wybierasz jedno z najdrozszych miast w kraju. W Trento maxymalne stypendium to 5.000 niewiele osob dostaje az tyle. W moim przpadku stypendium na styk pkrywa koszty wynajmu a do tego trzeba doliczyc jedzenie, ksiazki, transport....