niedziela, 16 grudnia 2012

Pierwszy śnieg Trrento zdjęcia

Wkońcu w samym Trento spadł śnieg i to calkiem sporo. Szkoda, że pogoda ogoólne była bardzo pochmurna ale dzisiaj wkońcu wybrałam się na pacer porobić kilka zdjęć.
Poszłam do musoleum znajdującego się na górce przy samym centrum a potem na jarmark świąteczny.
Oto moja fotorelacjaPaganella

Widok na Paganelle i Monte di Mezzocorona

Plansza pokazująca topnienie lodowca w dolinie Adige

Mauzoleum Cesare Battisti na Doss Trento - na wzgórzu (308 m npm),  poświęcone Cesare Battisti 16 marmurowe kolumny 14 m wysokości na okrągłej podstawie. Obok znajdują się pozostałości starożytnego Kościoła chrześcijańskiego z IV wieku.


Cesare Battisti (Trento, 4 lutego 1875 - Trento, 12 lipca 1916) był patriotą, dziennikarzem, geografem i redaktorem gazety lokalnej, był też członkiem Parlamentu w Wiedniu ale podczas wybuchu wielkiej wojny walczyłpo stronie włoskiej. Następnie pojmany i skazany za zdrade austriaków został powieszony.  Wraz z Guglielmo Oberdan, Fabio Filzi i Nazario Sauro jest uważana za jedną z najważniejszych postaci włoskiego irredentyzmem i bohatera narodowego.


Wyciąg z Trento do SardagniFontanna Naptuna na placu Duomo

 Strażacy zrzucali niebezpieczny śnieg...


Jakiś pan azjatyckiego pochodzenia takie oto cuda tworzył. Pamiętacie ostatni wpis z Mediolanu_ tam był jeden co w warzywarz rzeźbił a ten z liści.....pogratulować tylko zdolności i cierpliwości.


Polenta tj. włoska potrawa ludowa z regionu trentino sporządzana pierwotnie z mąki kasztanowej obecnie na ogół z mąki kukurydzianej lub kaszki kukurydzianej, niekiedy z dodatkiem sera i różnych sosów, np. sosu pomidorowego. Rodzaj mamałygi.
Popularnym sposobem podawania i przygotowywania polenty jest przełożenie gotowej mamałygi do niskiego naczynia. Po ostygnięciu kroi się ją na dowolne kawałki, a następnie grilluje z każdej strony.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Piękna okolica, uwielbiam dolomity

Anonimowy pisze...

Thanks for finally writing about > "Pierwszy śnieg Trrento zdj�cia" < Loved it!

My weblog zarabianie kasy

Anonimowy pisze...

Truly no matter if someone doesn't understand after that its up to other users that they will help, so here it happens.

Also visit my website; bastidores de calzado