niedziela, 11 listopada 2012

Jakie narty kupić....przewodnik w trzech krokach

Hej.... kilka osób napisało do mnie odnośnie sprzętu zimowego.
Głównie pytaliście o to jakie narty wybrać.
Wybór nart jest bardzo ważny ponieważ jest to sprzęt, który będzie nam służył przez wiele lat.
Ważne jest również aby czerpać rzyjemność ze sportu a nie męczyć się z powodu źle wybranych nart.
Wiele osób kupuje narty używane ze względów finansowych. Warto się jednak zastanowić, bo nowe narty, choć droższe, posłużą nam znacznie dłużej. 

Bardzo często wielu narciarzy mają bardzo ograniczone możliwości wyboru z powodu budżetu czy tylko kilka marek dostępnych w sklepie. Z tego co widze wiele osób opiera się jedynie na radach sprzedawców i sami nie wiedzą czym się kierować przy wyborze sprzętu. 

Przy decyzji o zakupie nart musimy przede wszystkim określić poziom naszych umiejętności narciarskich i sposób, w jaki chcemy je używać na stoku. Wyobraźmy sobie stoki, z których zazwyczaj kożystamy...ich trudność, czy zakręty są ostre czy łagodne czy jeździmy po lodzie czy śniegu.
Różnica między szerokością dziobów i tyłów nart w stosunku do środka deski to właśnie  taliowanie. Czyli im bardziej taliowana jest narta tym promień skrętu jest mniejszy: narta jest zwrotniejsza i łatwiej wchodzić w zakręty ale mniej stabilna przy dużej prędkości.

Osoby początkujące powinny używać nart miękkich, ponieważ na nich najłatwiej wykonywać manewry i skręty. Jeśli jesteś doświadczonym narciarzem wybierz model z twardego materiału., które zapewnią ci komfortową jazdę przy większych prędkościach.

Promień skrętu dla początkujących i trochę doświadczonych narciarzy powinien wynosić między 13 a 15 mm. Doświadczony narciarz powinien wybrać sprzęt o większym promieniu skrętu. 

Uważajcie na sprzedawców, którzy proponują super uniwersalne narty do wszystkiego bo zazwyczaj nie są one dobre w niczym a przeciętne do wszystkiego po trochu.

Trzecim krokiem jest wybór długości nart. Zaleca się aby sięgały one do wysokości oczu. Osobom początkującym zwykle poleca się narty krótsze i bardziej miękkie, które są łatwiejsze w obsłudze. Osoby o dużej wadze powinny wybierać narty dłuższe i twardsze. Natomiast osoby o delikatnej budowie ciała sprzęt krótki i miękki.3 komentarze:

Val di fiemme pisze...

Witam! Ja mam techniczne pytanie co do nart... Jestem świeżym narciarzem i pierwsze narty kupiłam tamtej zimy. W poprzednim sezonie byłam około 10 razy na stoku, a zima 2012/2013 już się na dobre zaczęła wiec zastanawiam się jak te narty do niej przygotować. Co powinnam zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedz!

Paulina pisze...

Hej.
Narty należy naostrzyć w serwisie, wyregulować wiązania.
Tak jak z sankami należy też smarować ślizgi. Jeśli to jest dłuższy pobyt smarujcie narty codziennie, przed smarowaniem ślizgi trzeba dokładnie wyszczotkować szczotką z brązu lub miedzi. Otwiera to pory w ślizgu i usuwa utleniona warstwę tworzywa. Używamy smarów adekwatnych do temperatur i rodzajów śniegu, jakich się spodziewamy. Smar rozprowadzamy żelazkiem a ściągamy cykliną.
Mam nadzieje że pomogłam :)
pozdrawiam
Paulina

Val di fiemme pisze...

Paulina, wielkie dzięki za odpowiedź! Bardzo pomogłaś! :)

Życzę udanego sezonu na stoku! :)