wtorek, 17 lipca 2012

Via ferrataVie ferrate (z włoskiego "żelazna droga") Jest to szlak prowadzący w skalistym terenie. Szlaki te są wyposarzone w stalowe liny, drabinki i mosty. Ferraty są bardzo popularne w dolomitach.
Ferraty to szlaki dla turystów, lecz patrząc na zdjęcia może się wydawać, że tak nei jest. Spora część ludzi kojarzy ferraty ze wspinaczką. Owszem tak jest, lecz wyłącznie na tych trudnych ferratach, gdzie wymagane jest posiadanie podstawowych umiejętności.
Powstały poczatkowo aby ułatwić przemieszczanie się żołnieży w terenie górskim a z czasem stały się szlakami uczęszczanymi przez turystów. Pierwsza Va ferrata powstała w 1869 roku na Großglockner (3.798m).

Sprzęt niezbędny do asekuracji na via ferratach to uprząż wspinaczkowa i lonża z absorberem energii. Należy pamiętać, że nie wolno używać samej lonży bez absorbera (co widziałam na własne oczy) ponieważ przy upadku grozi to zerwaniem uprzęży i niebezpieceństwem odniesienia poważnych obrażeń.

Obecnie istnieją dwa typy zestawów do autoasekuracji na ferratach.  Są to zestawy typu „V” i „Y” z płytką
hamującą (absorberem energii) i karabinkami typu Klettersteig. Karabinki te charakteryzują się dużymi rozmiarami ale też większą wytrzymałością. Posiadają automatyczną blokadę zamka, a czasem także stabilizatory, które zapobiegają przesuwaniu się liny po ściankach karabinka.
Zasada działania obu zestawów jest taka sama.


Najpopularniejszym ferratami w dolomitach są:
Via delle Bocchette jest to jeden z najstarszych szlaków, powstał w 1936 roku.
www.cuboimages.it
Strada degli Alpini (w dolomitach di Sesto) jest to jedna z ferrat stworzona dla potrzeb wojska w czasie wojny.
http://it.wikipedia.org/wiki/Strada_degli_Alpini

Ferrata delle Trincee

Sentiero dei fiori


Sentiero Ferrato Ivano Dibona w masywie Cristallo. Na jej północnym odcinku, trasa prowadzi przez szereg starych schronów, budowli i umocnień z czasów I Wojny Światowej. 


Mam nadzieje, że niedługo będę miało możliwość zdać wam relacje z jakiejś ciekawej ferrty.Spis wszystkich ferrat w Dolomitach http://www.ramellasergio.it/ferrate_esistenti.html

Brak komentarzy: